Przez długi czas wierzyłem, że jeśli inteligentni ludzie będą ciężko pracować i dorastać w stosunkowo opiekuńczym środowisku, sukces w końcu nadejdzie.
Patrzyłem na innych ludzi i myślałem: „Wow, ta osoba będzie robić wielkie rzeczy”.
Ale gdy dorastałem, zdałem sobie sprawę, że niekoniecznie tak jest. Kilka osób, które znam, które są inteligentne i mają silną etykę pracy, zrobiło znaczące rzeczy, podczas gdy wielu innym wiedzie się dobrze. Niestety, są tacy, którzy dryfują, nie wiedząc, co robić.
Wtedy zdałem sobie sprawę, że istnieje wiele czynników, jeśli chodzi o sukces, czy to oznacza spełniającą karierę, świetne relacje, czy utrzymanie zdrowia. Tak, inteligencja jest jego częścią, podobnie jak etyka pracy. Ale w grę wchodzi coś więcej niż tylko te dwa czynniki.
Oto siedem powodów, dla których możesz nie odnosić sukcesu, nawet jeśli jesteś inteligentny i pracowity:
1. Nie nawiązujesz kontaktu z nowymi ludźmi
Łatwo jest trzymać się osób, które znasz od dawna. Znacie swoje historie i możecie razem śmiać się z dowcipów. Problem ze starymi przyjaciółmi polega jednak na tym, że te same pomysły są powtarzane w kółko i nie poznajesz nowych perspektyw poza swoją bańką.
Na początku nawiązywanie kontaktu z nowymi ludźmi może być trudne, ale zaczynanie od małych rzeczy może pomóc. Początkowo stawiaj sobie niski cel, taki jak przedstawianie się jednej osobie tygodniowo.
2. Nie lubisz zmian
Przebywanie w tym samym środowisku przez długi czas utrudnia dostosowanie się do czegoś nowego. Dobra wiadomość jest taka, że zmiana daje szansę na okazje i innowacje.
Zamiast opierać się zmianom, zobacz, jak możesz je najlepiej wykorzystać. Być może możesz zaspokoić potrzeby rozwijającego się biznesu lub spojrzeć na to z innej perspektywy. Bądź otwarty na nowe koncepcje i ciekawy otaczającego cię świata.
3. Nie chcesz podejmować ryzyka
Inteligentni ludzie często wybierają bezpieczną drogę. Mogą podążać tą samą ścieżką co ich rówieśnicy lub wybrać karierę, ponieważ jest ona uważana za akceptowalną przez ich rówieśników.
Chociaż gwarantuje to pewien stopień bezpieczeństwa, może być przyziemne. Często słyszę od inteligentnych ludzi, że uważają swoją pracę za niespełniającą ich oczekiwań i że chcą robić coś innego, ale boją się to zrobić.
Jeśli myślisz o wejściu na nieznane terytorium, zastanów się, jak będzie wyglądało twoje życie za dekady, jeśli zdecydujesz się czegoś nie robić. Czy będziesz tego żałować, czy będziesz zadowolony ze swojej decyzji?
4. Uważasz, że zasługujesz na sukces na podstawie kwalifikacji
Ludzie, którzy ciężko pracowali w szkole, są przyzwyczajeni do bycia na szczycie i mówienia im, jaki mają potencjał. Początkowo wydaje się to dobre, ale ma też pewne negatywne skutki uboczne.
Słyszałem ludzi twierdzących, że zasługują na coś ze względu na swoją inteligencję lub to, do której szkoły chodzili. Oczekują, że wszystko potoczy się automatycznie ze względu na ich kwalifikacje. Niestety, życie tak nie działa.
W prawdziwym świecie nie otrzymujesz wyników na podstawie włożonej pracy. Otrzymujesz wyniki na podstawie połączenia ciężkiej pracy, myślenia strategicznego i odrobiny szczęścia. Możesz zwiększyć ten ostatni czynnik, pracując nad pierwszymi dwoma.
5. Ciągle gonisz za tym, co jest ekscytujące w danym momencie
Jedną rzeczą, którą często słyszę od osób o wysokich osiągnięciach, jest to, że nienawidzą marnowania czasu. Inteligentni ludzie są aż nadto świadomi wartości swojego czasu, ponieważ czas i wysiłek poświęcony na jedną rzecz oznacza, że potencjalnie mogą przegapić coś innego.
Chociaż jest to silna cecha, oznacza to również pogoń za kolejną wielką rzeczą i niepodążanie za nią. Rozpoczęcie pracy w dowolnej dziedzinie lub przedsięwzięciu jest trudne, a pokonanie początkowych przeszkód wymaga cierpliwości.
Skupienie wysiłków na jednym celu przynosi znacznie lepsze rezultaty w dłuższej perspektywie niż dążenie do jednej rzeczy, znudzenie się, a następnie dążenie do czegoś nowego.
6. Nie możesz zobowiązać się do podjęcia decyzji
Bycie mądrym i ciężka praca może otworzyć wiele drzwi. Niestety, posiadanie zbyt wielu opcji może być tak samo ograniczające, jak posiadanie niewielu wyborów.
Ogromna liczba wyborów utrudnia podjęcie decyzji, co zrobić. W rezultacie kuszące jest skakanie i „zobaczenie, co ci pasuje”. Znałem kogoś, kto ukończył wiele programów studiów podyplomowych, jeden po drugim. Ponad dziesięć lat później nadal nie może się zdecydować, co robić.
Zamiast eksperymentować z wieloma przedsięwzięciami, proponuję najpierw przetestować różne rzeczy. Porozmawiaj z innymi ludźmi i zrób rozeznanie, zanim podejmiesz ważną decyzję, aby wiedzieć, czy dana opcja pasuje do twojej osobowości i stylu życia.
7. Nie wierzysz w siebie
Zaskakująco, inteligentni ludzie mogą niedoceniać swoich umiejętności. Są dla siebie najgorszymi krytykami, co sprawia, że uważają, że nie są w stanie osiągnąć tyle, ile mogą.
Inteligentni ludzie mają wysokie standardy, jeśli chodzi o swoją pracę. Kiedykolwiek pracują nad projektem, mają tendencję do analizowania i kwestionowania końcowego produktu.
Wydaje się to dobrą rzeczą na pierwszy rzut oka, ale często jest bardziej wyniszczające niż pomocne. Perfekcjonizm może przeszkadzać ludziom w dążeniu do realizacji swoich celów lub w ogóle w rozpoczęciu czegokolwiek.
Więc zamiast pozwolić, aby strachy „co jeśli” lub „nie jestem wystarczająco dobry” powstrzymywały cię przed czymś nowym, pomyśl, jak chcesz, aby wyglądało twoje życie za kilka lat. Rozpoczęcie jest lepsze niż czekanie, aż coś się wydarzy w dowolnym momencie.