Sposoby, aby nie być człowiekiem, który zawsze się zgadza

Bright Mind BlogSamorozwój, Sposob myślenia Sposoby, aby nie być człowiekiem, który zawsze się zgadza
0 Comments

Czy przerywasz to, co robisz, aby udzielić współpracownikowi rady lub rozwiązać problem? Czy odbierasz telefon po pierwszym sygnale… za każdym razem? Czy twój harmonogram wygląda jak splątana sieć wydarzeń, które zlewają się w jeden wielki bałagan? Czy zawsze czujesz się zmęczony i możesz śmiało powiedzieć, że „palisz świeczkę z obu końców”?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na wszystkie te pytania, to jesteś uosobieniem osoby, która zawsze mówi „tak”. Ostatnim razem, gdy sprawdzałem, „tak” nie było w kategorii przyrostków w aplikacji; dlatego nie jest to termin, który powinien cię definiować.

Zasadniczo „tak” to osoba, która chce zadowolić innych. Zawsze stawiasz potrzeby innych przed swoimi, kosztem siebie. To nie jest efektowna praca. Niestety, zostanie osobą, która chce zadowolić innych, jest w rzeczywistości niebezpieczną ścieżką, ponieważ może to wpłynąć na twoje fizyczne, psychiczne i społeczne samopoczucie.

Prawdopodobnie powiedzieliśmy „tak” więcej niż wystarczająco wiele razy i spowodowało to u nas stres. Jeśli jednak czujesz, że mówisz „tak” bez mrugnięcia okiem, jak Jim Carrey, być może nadszedł czas, aby ponownie ocenić, jak postrzegasz swoje opcje.

Powiedz nie. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, prawda? Jeśli chcesz zmienić sposób, w jaki żyjesz, zacznij od podejmowania własnych decyzji.

Poniżej znajduje się 10 świetnych sposobów, aby rozpocząć drogę do własnego sukcesu i szczęścia.

1. Siła wyboru

Wiele osób zmaga się z uzależnieniem. Wierzyć lub nie, ale mówienie „tak” na wszystko jest również uzależnieniem. Często, gdy mówimy „nie”, naszym umysłem rządzi poczucie winy, strach i lęk. To jak przechodzenie przez pewnego rodzaju odstawienie. Pragniesz zadowolić wszystkich, bez względu na koszty.

Podobnie jak w przypadku radzenia sobie z uzależnieniem od alkoholu, pierwszym krokiem jest uznanie, że masz problem. W takim przypadku uznaj, że masz wybór. Możesz powiedzieć „tak” lub „nie”. Zamiast czuć się uwięzionym, rozważ inne opcje i rozważ, co jest najlepsze dla Twojego samopoczucia.

2. Poznaj swoje priorytety

Postaw siebie na pierwszym miejscu. Może to wydawać się egoistyczne, ale w rzeczywistości praktykujesz zdrowy styl życia. Zastanów się, na czym najważniejsze jest dla Ciebie skupienie energii i daj z siebie wszystko.

Sporządź listę zadań lub zaplanuj trochę czasu wolnego i zrealizuj swój plan. Poczujesz się bardziej usatysfakcjonowany i odmłodzony.

3. Zastanów się, zanim odpowiesz

Większość pytań lub przysług, o które cię poproszono, nie wymaga natychmiastowej uwagi. Jeśli tak, sprawdź, czy czas jest dla ciebie odpowiedni i ustal, czy musisz się bezpośrednio zaangażować. Możesz powiedzieć przyjacielowi lub koledze, że potrzebujesz trochę czasu, aby się nad tym zastanowić. Dasz sobie szansę na odejście od bezpośredniości i presji i będziesz mieć czas na ocenę zalet i wad swojej decyzji.

4. Przyjmij mantrę

Opracuj powiedzenie, które będziesz sobie powtarzać w kółko. Może ci przypominać, aby powiedzieć „nie” lub najpierw rozważyć swoje priorytety. Upewnij się, że twoja wiadomość jest pozytywna i tylko napędza cię do przodu. Wyobraź sobie swoją mantrę wiele razy dziennie, a zanim się zorientujesz, ta praktyka stanie się dobrym nawykiem.

5. Nie popadaj w obronę

Nie musisz podawać wymówki ani powodu, aby bronić swojej decyzji. Najczęściej twój powód jest twoją własną sprawą.

Podobnie jak matka mówiąca swojemu dziecku „bo tak powiedziałam”, jest wystarczającą odpowiedzią. Dano ci wolną wolę. Zaakceptuj to.

6. Nigdy nie przepraszaj

To nie jest karta „wyjścia z więzienia za darmo”. Jeśli zawiniłeś, oczywiście musisz przeprosić. Dotyczy to jednak osób, które przepraszają za każdą podjętą decyzję. Nie czuj potrzeby, by czuć się winnym z powodu swojej decyzji. To tylko zwiększy niepokój i niepożądany stres.

7. Wypracuj asertywny ton

Idąc za zasadą, że nigdy nie przepraszasz (chyba że jest ku temu powód), bądź pewny swoich wyborów. Przypomnij sobie, że masz mądrą głowę na karku i będziesz rozważać swoje decyzje oraz logicznie wybierać to, co jest dla Ciebie najlepsze. Kiedy już podejmiesz decyzję, bądź pewny swojej odpowiedzi i pozostań stanowczy. Nie cofaj się.

8. Dostrzegaj dobro w mówieniu „nie”

Nie zawsze traktuj mówienia „nie” jako zawiedzenia innej osoby. Postrzegaj to jako okazję do zrobienia czegoś, co sprawi Ci radość i skup się na swoich pragnieniach i potrzebach. Zauważysz, że Twój harmonogram powoli się uporządkuje.

9. Nie bój się konsekwencji

Nigdy nie rozpamiętuj tego, co ludzie myślą o twojej decyzji. Istnieje prawdopodobieństwo, że poszli dalej przed tobą. Skupianie się na swojej odpowiedzi spowoduje, że będziesz się stresować i martwić za bardzo. Odpuść sobie.

10. Jesteś tylko człowiekiem

Pod koniec dnia nie możesz zadowolić wszystkich. Więc zamiast próbować być superbohaterem, spróbuj ocenić swoje priorytety i postawić siebie na pierwszym miejscu.


Leave a Reply