Dlaczego żaden przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na zignorowanie cyberbezpieczeństwa

Bright Mind BlogCyberbezpieczeństwo Dlaczego żaden przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na zignorowanie cyberbezpieczeństwa
0 Comments

Nie można uciec przed cyberbezpieczeństwem.

Możemy podać mnóstwo statystyk, które pokażą Ci, dlaczego cyberbezpieczeństwo jest tak ważne. Oto kilka z nich:

W 2024 r. już odnotowano 321187439 ofiar
Naruszenie danych kosztuje średnio 4,45 mln USD
86,9% firm doświadczyło cyberataku w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Czy musimy kontynuować? Czy jest już jasne, dlaczego żaden przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na zignorowanie cyberbezpieczeństwa, zwłaszcza MŚP z budżetem nie zbliżającym się nawet do 4,45 mln USD? Ta liczba oczywiście zależy od skali ataku na firmę, ale możesz założyć, że bez względu na wszystko będzie to kosztowne.

Ataki cybernetyczne są bardziej wyrafinowane niż kiedykolwiek – hakerzy doskonalą swoje umiejętności. W 2023 r. raport Cybersecurity Ventures przewidywał, że do 2025 r. globalne straty z tytułu cyberprzestępczości osiągną 10,5 biliona dolarów rocznie w porównaniu do 3 bilionów dolarów w 2015 r.

To była ostatnia statystyka, która miała Cię rozgrzać przed resztą artykułu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

The Joker, Paper A high-tech illustration of a determined entrepreneur in a sleek business suit standing in front of a glowing shield symbol, surrounded by digital matrix-style code and cybersecurity elements like padlocks, chains, and circuit patterns. The background features a dark, futuristic office with glowing blue accents, emphasizing the importance of cybersecurity in the business world. The atmosphere is professional, modern, and slightly tenseCutout Style

Rosnące zagrożenia atakami cybernetycznymi

Statystyki podane we wstępie mówią same za siebie. I nie dotyczy to tylko dużych marek. MŚP są bardziej narażone, ponieważ brakuje im wsparcia finansowego na poprawę swojej postawy cyberbezpieczeństwa i, niestety, często wpadają w pułapkę mitu, że MŚP są z natury mniej interesujące dla cyberprzestępców. Wręcz przeciwnie, sam fakt, że MŚP są mniej chronione – a zatem znacznie tańsze w infiltracji – oznacza, że ​​stanowią bardzo interesującą perspektywę dla hakerów. W przypadku MŚP możliwe jest zniszczenie większej liczby infrastruktur – i uzyskanie większych przychodów – niż w przypadku pojedynczej, dobrze chronionej korporacji.

Tak, istnieją niedrogie metody, takie jak różne usługi VPN, ale to cała postawa cyberbezpieczeństwa, na którą muszą zwrócić uwagę firmy – od strategii reagowania na incydenty po przechowywanie danych. Badanie US Small Business Administration (SBA) wykazało, że małe firmy stanowiły 43% wszystkich zhakowanych organizacji, podczas gdy mniej niż 14% było dobrze przygotowanych na taki atak.

Zanim jakakolwiek infrastruktura zostanie wdrożona, MŚP muszą najpierw zaakceptować, że są bardzo podatne na ataki. Nawet jeśli do tej pory nie doświadczyły ani jednej próby, są łatwym celem dla złośliwych osób trzecich przeszukujących sieć w poszukiwaniu celów.

Konsekwencje finansowe i reputacyjne

Długoterminowe konsekwencje dla zaufania konsumentów i reputacji organizacji powinny przestraszyć każdego.

Według badania PwC z 2023 r. około 85% stwierdziło, że nigdy nie rozważyłoby zakupu towarów od firm, co do których mają wątpliwości co do ich praktyk cyberbezpieczeństwa i skuteczności. Innymi słowy, jeśli wyglądasz podejrzanie, nie zrobią zakupów. Oczywiście większość z nas może wymienić co najmniej jedną lub dwie marki, które pomimo ciągłego przetrwania, skreśliły się jako marki, z którymi chcemy się utożsamiać.

Firmy, które doświadczyły cyberataków, mogą również stawić czoła wyższym składkom ubezpieczeniowym i rosnącym kosztom prawnym w celu naprawienia ataku – liczby te można było zobaczyć we wstępie. Nie chodzi tylko o złagodzenie samego ataku, ale o przetrwanie tygodni, miesięcy, a nawet lat, które następują po nim. Odzyskiwanie zajmuje znacznie więcej czasu niż zapobieganie, jeśli w ogóle jest możliwe.

Incydenty cybernetyczne zostały również uznane za najniebezpieczniejsze ryzyko biznesowe przez 50% liderów firm objętych badaniem Allianz Risk Barometer 2023, przewyższając przerwy w działalności. Odzwierciedla to zmianę w postrzeganiu przez firmy finansowych i operacyjnych skutków niewystarczającego cyberbezpieczeństwa.

Wykorzystanie cyberbezpieczeństwa jako przewagi konkurencyjnej

Odwróćmy to i dajmy coś pozytywnego.

Firmy mogą przezwyciężyć negatywy poprzez proaktywne inwestowanie w środki cyberbezpieczeństwa.

Według badania Cisco przeprowadzonego w 2023 r. 91% respondentów zdecydowanie zgodziło się ze stwierdzeniem, że jest to jeden z czynników, który sprawi, że pomyślą lepiej o firmie lub nie. A ponieważ nasza świadomość cyberbezpieczeństwa i zarządzania danymi staje się większa niż kiedykolwiek, zaufanie konsumentów do dobrze chronionych, przejrzystych firm będzie zyskiwać na znaczeniu w przyszłości. Nie jest to trend, który ma wygasnąć za kilka lat. Cała przyszłość sieci opiera się na bardziej uzasadnionym, bardziej celowym podejściu do cyberbezpieczeństwa i ochrony danych, na które nieuchronnie natrafiają firmy.

Przedsiębiorcy powinni przede wszystkim priorytetowo traktować ochronę informacji ponad wszystko inne. W ten sposób bronią swoich aktywów i budują wiarygodność. W rezultacie wzrasta liczba powtarzających się zakupów, a lojalność wobec marki rośnie. A firmy wykazujące wysokie standardy cyberbezpieczeństwa z łatwością przyciągną inwestorów, którzy chcą chronić swój kapitał.

Czy uważasz, że możesz ignorować cyberbezpieczeństwo? My uważamy, że nie. Dla dzisiejszych przedsiębiorców ignorowanie cyberbezpieczeństwa nie jest już dopuszczalne. Rezultatem są dosłownie miliony strat, a to jeszcze zanim spróbujesz wziąć pod uwagę spustoszenie spowodowane utratą dużej części swojej bazy klientów. Nie chodzi o odbudowę od podstaw; chodzi o budowanie od zera.


Leave a Reply