Sukces zależy nie tylko od czynników zewnętrznych, ale także od sposobu myślenia.
Czy kiedykolwiek myślałeś, że nigdy nie odniesiesz sukcesu? Czy tylko wybrani ludzie z niesamowitymi talentami, bogatą rodziną lub szczęśliwymi okolicznościami mogą odnieść sukces? Uwierz. Tak się tylko wydaje.
W rzeczywistości badania pokazują, że sukces zależy nie tylko od czynników zewnętrznych, ale także od sposobu myślenia. Nasz mózg jest neuroplastyczny i można go przeprogramować, usuwając negatywne nastawienie i uprzedzenia. Zobaczmy, co możemy zrobić.
Jeśli już czujesz się zestresowany i niespokojny, że nie będziesz w stanie oddać swoich prac na czas, poszukaj pomocy u autorów prac badawczych i poświęć pozostały czas na zmianę swojego nastawienia i mózgu na sukces.
Czym jest neuroplastyczność?
Neuroplastyczność pozwala trenować mózg poprzez budowanie nowych połączeń neuronowych. Neuroplastyczność pozwala uczyć się nowych rzeczy, pokonywać trudności, analizować to, co się dzieje i zmieniać myślenie.
Niezależnie od wieku, w którym zdecydujesz się na zmianę, nie będzie za późno, ponieważ mózg jest bardzo podatny na zmiany. Gdy zaczniesz pracować nad sobą, zmienisz swoje myśli, nawyki i charakter.
Jeśli trudno ci uwierzyć w to, co opisujemy, wyobraź sobie, że mózg to mięsień, który ćwiczysz. Jakie rezultaty możesz osiągnąć, jeśli będziesz go często ćwiczyć umysłowo?
Usuwasz ograniczające postawy, które uniemożliwiają ci podejmowanie ryzyka i wiarę w siebie;
Zamieniasz negatywność na pozytywność;
Przestajesz wątpić w siebie; jeśli nie jesteś z czegoś zadowolony, wiesz już, jak pracować ze swoimi myślami i co robić, aby poczuć się usatysfakcjonowanym.
Rola ograniczających przekonań w sukcesie
Nie osiągniesz swojego pełnego potencjału, jeśli nie pozbędziesz się przekonań, które cię ograniczają. Przekonania, które ty lub twoja rodzina i przyjaciele narzucili ci, są barierami na drodze do sukcesu.
Ludzie, którzy mówią sobie, że nie są dobrzy, inteligentni, pracowici lub nie zasługują na dobre życie lub związek, raczej nie odniosą sukcesu. Prawda? Chyba że spróbują udowodnić coś innym za pomocą negatywizmu. Wtedy taka osoba może odnieść sukces, ale nie będzie szczęśliwa.
Najgorsze jest to, że im częściej się uciskasz i powtarzasz negatywne myśli i idee, tym głębiej pozostają one w twoim mózgu. Mózg zapisuje wszystko, o czym myślisz, w swoim kodzie. Wyobraź sobie, jak fajnie jest zostać programistą samego siebie i tworzyć nowy kod!
Praktyczne techniki przeprogramowania ograniczających przekonań
1. Praktykuj uważność i samoświadomość
Najpierw musisz przyznać przed sobą, że masz ograniczające przekonania. Aby śledzić, rozumieć, identyfikować i zacząć zwalczać negatywne myśli na swój temat, wypróbuj te 2 rzeczy:
Medytacja
Prowadzenie dziennika i zapisywanie wszystkiego, co myślisz i czujesz, zanim pójdziesz spać.
Gdy tylko zauważysz jakieś negatywne nastawienie, takie jak „Nie jestem wystarczająco dobry/piękny/inteligentny itp., zadaj sobie pytanie: „Czy istnieje fakt, który może udowodnić, że nie jestem… czy to mój strach lub reakcja na pewne wydarzenia z przeszłości?”
Jeśli nauczysz się śledzić te myśli i odganiać je, ponieważ nie mają niczego, co by je potwierdzało, nie są prawdziwe i odkryjesz, że znacznie łatwiej będzie ci żyć, ponieważ te myśli nie będą już tak głęboko w tobie siedzieć i przeszkadzać ci w postaci strachu, lęku, niepewności.
Natychmiast poczujesz więcej energii i wolności w środku.
2. Restrukturyzacja poznawcza: kwestionowanie i zastępowanie negatywnych myśli
Gdy zidentyfikujesz negatywne myśli, czas nauczyć się kwestionować ich ważność i zastępować je nowymi, korzystnymi myślami.
Czy cokolwiek może udowodnić, że to nie jest po prostu negatywna myśl, ale prawda?
Gdyby Twój przyjaciel miał taką myśl, co byś mu doradził i powiedział na jej temat?
Czy można spojrzeć na myśl pozytywnie? Zamiast mówić: „Nic nie osiągnę”, zacznij mówić: „Mam wszystko do nauczenia się i osiągnięcia sukcesu” lub „Dzięki moim wysiłkom sukces przyjdzie do mnie w 100% z czasem”, ponieważ jest to logiczne. Działanie, wysiłek i cierpliwość przyniosą więcej rezultatów niż bezczynność i samokrytyka.
Najważniejsza jest konsekwencja. Nawet jeśli wydaje się, że to nie działa, zauważaj negatywne myśli i staraj się je zmienić na bardziej pozytywne. Przyznaj przed sobą, że nie jesteś obrazem, który próbują Ci narzucić Twoje lęki. Z czasem stanie się to nawykiem.
3. Wizualizacja i próba mentalna
Wizualizacja jest świetna do budowania nowych połączeń neuronowych. Wyobrażanie sobie, że osiągnąłeś swój cel, jest bardzo motywujące i energetyzujące. W rezultacie zauważysz więcej pozytywności i większą wiarę, że sukces jest możliwy, ponieważ mózg nie potrafi odróżnić prawdziwego doświadczenia od wyimaginowanego.
Wybierz ciche miejsce, wygodnie się rozsiądź lub połóż się. Zamknij oczy i zacznij wizualizować siebie osiągającego swoje cele. Im więcej szczegółów zwizualizujesz, tym lepiej wpłynie to na twój mózg i tym lepsze będą rezultaty.
4. Powtarzaj pozytywne afirmacje
Afirmacje to pozytywne przekonania, które powtarzasz dzień w dzień i z czasem zaczynasz w nie wierzyć. Ważne jest, aby być szczerym i konkretnym.
Na przykład, jeśli przygotowujesz się do egzaminu, powiedz sobie, że przygotowałeś się wcześniej, że jesteś pewien swojej wiedzy i że profesor będzie zadowolony z twojej odpowiedzi.
5. Bądź wdzięczny
Wszechświat słucha cię i daje ci to, czego potrzebujesz w pewnym momencie twojego życia, dlatego ważne jest, aby pozostać wdzięcznym. Nie zauważysz, jak negatywność zmienia się w obfitość i możliwości.
Codziennie rano i wieczorem zapisuj, za co jesteś wdzięczny (przynajmniej trzy rzeczy). Z czasem będziesz częściej czuć wdzięczność i szczęście zamiast negatywności, niepokoju i smutku.
6. Twórz nowe nawyki dzięki strukturze pętli nawyków
Wprowadzanie korzystnych i początkowo niewygodnych nowych nawyków to doskonały sposób na wytrenowanie mózgu. Będzie się opierał, ale musisz się tego trzymać przez 21 dni, aż nawyk się uformuje.
Załóżmy, że chcesz nauczyć się prawidłowo zarządzać swoim czasem. Spróbuj ustawić budzik 10 minut wcześniej, zapisz swoje zadania na dzień i zabierz się do pracy nad nimi. Podczas przerw słuchaj książek lub podcastów na temat zarządzania czasem.
Kiedy przyzwyczaisz się przynajmniej do tworzenia listy rzeczy do zrobienia i trzymania się jej, możesz wdrożyć nowe nawyki, których się nauczysz.
7. Moc dodawania „jeszcze” do negatywnych myśli
Dodanie „jeszcze” do każdej negatywnej frazy pozostawia miejsce na wiarę, pozytywność, rozwój i wzrost. Oszukujesz swój mózg i pokazujesz mu, że jesteś na dobrej drodze. Wszystko nie jest złe i niemożliwe; jeszcze czegoś nie osiągnąłeś, ale osiągniesz.
Na przykład zastąpienie frazy „Jestem w złej formie fizycznej” frazą „Jestem w złej formie fizycznej jeszcze” zasygnalizuje mózgowi, że to tymczasowe i będziesz wyglądać fajnie. Uświadomienie sobie tego zmotywuje Cię do ćwiczeń, rozpoczęcia śledzenia diety i utraty wagi.
Ludzie, którzy pracują nad swoim nastawieniem, łatwiej radzą sobie z trudnościami i nieustannie się motywują. Dla nich trudności są okazjami do rozwoju, a nie przeszkodami.